چگونه در کار خیاطی پیشرفت کنیم؟ + 10 نکته مهم

چگونه در کار خیاطی پیشرفت کنیم؟ + 10 نکته مهم

سایر علی فرجامی

پیشرفت در خیاطی مستلزم رعایت نکات زیادی است که در این مقاله ده مورد از مهم ترین نکات را مورد بررسی قرار می دهیم.

1. در آموزشگاه خیاطی ثبت نام کنید

برای اینکه بتوانید مهارت بالایی در خیاطی به دست بیاورید و به صورت اصولی و حرفه ای در کار خیاطی پیشرفت کنید، حتما سری به یک آموزشگاه خیاطی بزنید. درست است که استفاده از دوره های مختلف مجازی و فیلم های رایگان موجود در اینترنت، می تواند به شما نکات فراوانی را آموزش دهد ولی، برخی از افراد زیر نظر مربی با سرعت بیشتری پیشرفت می کنند. مزیت مراجعه به آموزشگاه خیاطی برای یادیگری خیاطی این است که شما می توانید هر ایرادی به آن برخورد کردید را سریع حل کنید و راه حل رفع مشکل خود را از مربی یاد بگیرید.

2. لباس های ساده بدوزید

برای اینکه بتوانید در حرفه ای خیاطی پیشرفت کنید از الگوهای ساده شروع کنید. شما باید بتوانید لباس های ساده را بدون ایراد و در سریع ترین زمان ممکن بدوزید تا کم کم بتوانید الگو های پیچیده تر و لباس های سخت تر را به صورت آسان تر آماده کنید.

لباس مورد علاقه خود را بدوزید

3. لباس مورد علاقه خود را بدوزید

دوخت لباس هایی که به آن ها علاقه زیادی دارید می تواند به شما کمک کند پیشرفت قابل توجهی داشته باشید؛ هرزمان فردی به یک لباس علاقه مند باشد هرچند دوختن آن دشوار باشد هم سعی می‌ کند که تمام تلاش خود را بکند تا آن لباس را بدوزد.

4. مزون لباس عروس داشته باشید

یکی دیگر از راه های پیشرفت در خیاطی دوخت لباس عروس است. مزیت یادگیری دوخت لباس عروس این است که شما می توانید لباس هایی که تهیه می کنید را در مزون های مختلف به نمایش بگذارید و مشتریان بسیار زیادی را جذب کنید با این کار می توانید در حرفه اجاره لباس عروس نیز وارد شوید و از این راه درآمد بالایی به دست بیاورید.

5. ابزار نقش مهمی در پیشرفت شما دارد

بدون استفاده از ابزار و وسایل مناسب نمی توانید در حرفه خیاطی پیشرفت کنید. شما باید تمامی ابزارهای مورد نیاز برای کار را در کنار دست خود داشته باشید. کوچک ترین ابزارها مانند سوزن، نقش بسیار پررنگی در کار شما خواهد داشت. ابزارهای مناسب برای خیاطی عبارت هستند از:

  1. قیچی تیز و با کیفیت
  2. سوزن های تیز و مناسب برای دوخت انواع پارچه مختلف
  3. نخ هایی با جنس محکم و مناسب با نوع پارچه
  4. وجود چرخ خیاطی های مدرن با قابلیت های انواع مختلف طرح ها

6. عجول نباشید

برای اینکه بتوانید در حرفه خیاطی پیشرفت کنید عجولانه خیاطی نکنید؛ شما باید صبر و آرامش را سرلوحه کار خود قرار دهید. بالا بودن سرعت خیاطی به شما کمک نمی کند که سریعتر پیشرفت کنید بلکه گاهی اوقات باعث می شود کارها را اشتباه انجام دهید. در نتیجه تلاش کنید به جای بالا بردن سرعت، دقت خود را افزایش دهید تا از روند خیاطی خود لذت ببرید.

در انتخاب پارچه دقت کنید

7. در انتخاب پارچه دقت کنید

برای پیشرفت کردن در خیاطی سعی کنید از پارچه های متناسب با نوع لباسی که می خواهید بدوزید استفاده کنید. برای مثال دوخت پارچه های حریر برای فردی که تازه شروع به این کار کرده است دشوار است و ممکن است نتیجه کار، او را از انجام خیاطی دلزده کند. ولی پارچه های کشی و ریون به شما کمک می کنند که نتایج قابل قبول تری را به دست آورید. اگر در شروع کار خیاطی هستید از پارچه های گران قیمت استفاده نکنید زیرا ممکن است لباسی که می دوزید خراب شود و در این حالت امید خود را از دست بدهید.

8. اندازه گیری گام مهمی در خیاطی است

یکی از مهمترین اقداماتی که باید برای پیشرفت در خیاطی به آن توجه کنید اندازه گیری های دقیق است. برای دوخت هر نوع لباسی شما به تعدادی اندازه احتیاج دارید که باعث می شود نتیجه کار خیاطی شکل بهتری به خود بگیرد. اگر بتوانید این اندازه ها را به دقت به دست بیاورید گام مهمی را انجام داده ‌اید.

9. کشیدن الگو قدم مهمی در پیشرفت خیاطی است

کشیدن الگوی لباس تاثیر بسیار زیادی در تمیز شدن خروجی کار شما خواهد داشت. بسیاری از ایرادهای لباس، هنگام کشیدن الگو ها رفع می شود و باعث می شود که تنخور لباس بسیار زیبا شود. دقت کنید کاغذهایی که برای الگو استفاده می کنید اهمیت زیادی دارد، آن ها نباید دارای چین و چروک باشند تا کمترین خللی در پارچه هایی که برش می زنید به وجود بیاورند.

10. به برش و دوخت لباس اهمیت دهید

برش دادن پارچه ها به صورت دقیق باعث می شود که اندازه کافی برای دوخت و دوز در نظر بگیرید و از هدر رفتن پارچه نیز جلوگیری کنید. پارچه هایی که برش می دهید باید با دقت در کنار یکدیگر قرار بگیرد و دوخته شود. درز هایی که می دوزید باید با نهایت دقت اتوکشی شود. پس می توانیم بگوییم دقت در برش، دوخت و اتوکشی لباس باعث می شود که به شکل قابل توجهی در حرفه خیاطی پیشرفت کنید. در نهایت باید بگوییم که تمرین و تکرار را فراموش نکنید! برای پیشرفت کردن در هر کاری نیاز به تلاش زیاد و تمرین و تکرار می باشد.

لینک کوتاه:
https://www.newfabra.com/short/VMKJ4
آیا این مطلب رو پسندیدی؟
ثبت نظر